Slow Reading aneb Proč číst pomaleji

07.08.2023

Existuje mnoho knih a článků, ve kterých se dozvíte, jak žít pomaleji a všechny výhody, které pro vás zpomalení bude mít. Já bych se ráda zaměřila na oblasti, které nejenže můžeme dělat pomaleji, ale zároveň si při nich i kromě relaxu můžeme procvičovat a vylepšovat cizí jazyky. A protože jednou z mých největších životních radostí a vášní je čtení knih, začneme u nich. Věřím, že čtení je jedna z oblastí, kterou když budeme dělat pomaleji a vědoměji, nám může přinést mnoho radosti a objevů. Obzvlášť při učení se cizích jazyků mi knihy pomáhají více pochopit nejen jazyk, ale taky kulturu a myšlení lidí, kteří žijí jinde a jinak. Vidět svět jinýma očima, protože každý jazyk má své speciality a pojmenování, které jiný nemá.


Proč číst pomalu?

Rozumím, nedává to smysl.  Potřebujeme přeci vědět, jak příběh dopadne a není čas se nimrat v jazyce, slovech a krásách idiomů. Je třeba se co nejdříve dozvědět, jak to skončí! Chápu, taky už jsem probděla mnoho nocí nad dobrou knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout. Co ale když si chci užít knihu i v jiných rovinách než jen příběhových? Já to dělám takto: Přečtu si knihu dle poutavosti méně či více rychle, a pokud mě zaujme způsob, jakým je napsaná, čtu ji podruhé ( potřetí, počtvrté...) a to pak může trvat i několik měsíců, kdy si užívám knihu ne pro její příběh, ale pro všechno to ostatní - slova, myšlenky, nečekaná spojení (a možná i pro ten příběh, ale už VÍM, jak  dopadne, tak nemusím spěchat). Je to zase trochu jiný zážitek. Musím přiznat, že ač jsem kdysi považovala psaní poznámek do knih za něco velice barbarského, teď nejenom, že do knih píšu, ale navíc si užívám, když si čtu v poznámkách popsaných knih jiných lidí.


Jaké jsou výhody pomalého čtení

Když čteme rychle, často nám uniknou zajímavá slovní spojení, slovíčka a idiomy. Jde nám hlavně o příběh. Naopak když čteme pomalu, můžeme se zastavit a přemýšlet. Co tím chtěl autor říct? Opravdu vím, co tohle znamená, nebo je všechno jinak? How exciting! Detektivka začíná! Pokud jste stejně jako já náruživí sběratelé knih, slovníků, učebnic a dalších materiálů, jste si vědomi, že existuje nekonečné množství informací, které nevíte a nemáte šanci se je v životě nazpaměť naučit (no dobře, to se týká i nejspíš i nesběratelů). A ono opravdu není třeba znát celý slovník idiomů a frázových sloves nazpaměť. Některé výrazy jsou už zastaralé a nepoužívají se, některé sice existují, ale nikdy je rodiláky neuslyšíte používat. A v tom nám můžou pomoci knihy, seriály, filmy. Setkáte se tam s výrazy, které se nejspíše stále používají a časem si všimnete, že ty stejné slyšíte znovu a znovu.

Ano ano, je tady riziko, že budete mluvit jako Anne of Green Gables (což je mimochodem taky moc pěkná kniha na čtení znovu a znovu), ale co se dá dělat. "People laugh at me because I use big words. But if you have big ideas, you have to use big words to express them, haven't you?" Pokud souhlasíte s touto její slavnou větou, tak jste nejspíš i mí kindred spirits a můžem si nad šálkem Earl Grey popovídat o všech krásách a radostech slow reading.

"Kindred spirits are not so scarce as I used to think. It's splendid to find out there are so many of them in the world." 

PS: Doporučením na dobrou knihu nikdy nepohrdnu.